Daha Sağlıklı Yaşam İçin Pilates Neden Gereklidir?

Daha Sağlıklı Yaşam İçin Pilates Neden Gereklidir?

Hem zihin hem de beden bütünlüğünü sağlayan pilates, insan vücuduna en yatkın hareketleri bünyesinde barındıran bir egzersiz sistemi. Egzersiz eğitmeni Nurcan Taşkın, sağlıklı bir yaşam sürmeyi hedefleyenlere zihin ve beden bütünlüğü sağlamada da oldukça etkili olan pilatesi neden önerdiğini anlattı. Son zamanlarda daha fit bir vücuda sahip olmak isteyen kadınlar ve erkekler tarafından tercih edilen pilates hem beden hem de ruh sağlığı üzerinde muhteşem etkilere sahip. Denge ve koordinasyonu artırarak stresi azalttığı bilinen pilatesin faydalarını Egzersiz eğitmeni Nurcan Taşkın anlattı.

Asıl Amaç Denge

"Pilates sağlıklı bir beden, sağlıklı bir zihin ve sağlıklı bir yaşam yaratmak için geliştirilmiş bir sistemdir. Bu sistem bedende kilo vermekten daha önemli olan 'denge'yi amaçlar" diyen Nurcan Taşkın, "Pilates sistemindeki süreç sadece fiziksel, zihinsel ve ruhsal yönlerinimiz arasında bir dengenin sağlanmasıyla gerçekleşir ve yaşam tarzı haline gelir. Beyin hücrelerimiz, zihinsel enerji ve sağlıklı bir kan dolaşımı ile beslenir. İşte bu yenilenme; hareket şekli, stresi azaltma, duruşuna zarafet kazandırma, canlılık, fitlik ve yaşamdan daha çok keyif alma yolunda atılan en önemli adımdır" ifadelerini kullandı.

'Gücünüzü Kullanmayı Öğretir'

Nurcan Taşkın, pilatesin sayısız faydası olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti:

"Gücünüzü boşa harcamak yerine onu kendiniz için kullanmayı öğrenirsiniz. Beden egzersizlerinizle çıktığınız yolculukta pilates rehberinizdir. Günlük koşuşturmalardan kaynaklı olarak kaybedilen beden konforunuzu yeniden inşa eder. Ancak unutmayın ki sonunda her şeyin mümkün olması için en önemli unsur kendi azminizdir. Şunu hep hatırlayın; her ne yaparsanız yapın kendinize inanarak attığınız her adım zihin, beden, ruh bütünlüğünün anahtarıdır."